Aktualności

Uroczysty apel „104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę”

W dniu 10 listopada społeczność Zespołu Szkół Akademickich w Łomży obchodziła 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysty apel z udziałem gości, Pani dyrektor, nauczycieli i społeczności uczniowskiej odbył się na hali sportowej szkoły. Zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, zapoznali się z prezentacją

W  10 listopada 2022 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, społeczność Zespołu Szkół Akademickich w Łomży – Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i Akademickiej Szkoły Ponadpodstawowej pod przewodnictwem Pani Dyrektor Barbary Aleksandry Turek uroczyście uhonorowała 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię zaszczycił swą obecnością gość szczególny – prodziekan Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych, dr inż. Piotr  Ponichtera.

„11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa’’- tymi słowami rozpoczęła się uroczystość z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.

  W obecności sztandaru naszej szkoły, w postawie zasadniczej , z należytą powagą, odśpiewaliśmy a capella cztery zwrotki hymnu narodowego. Po krótkim wprowadzeniu przez Panią Dyrektor w atmosferę święta narodowego, obejrzeliśmy prezentację, która przypomniała zebranym na uroczystości zarys dziejów naszej Ojczyzny, od momentu utraty niepodległości, aż do jej odzyskania w 1918 roku. Za sprawą czego, bliższe stały się nam sylwetki bohaterów, dzięki którym dzisiaj jesteśmy wolnym narodem z bogatą tradycją, nieugiętą wiarą i nietykalną tożsamością. Między innymi, taką niezwykłą osobowością, mającą olbrzymi udział w  tworzeniu nowej , wolnej, niepodległej Polski był lokalny patriota – Leon Kaliwoda, komendant łomżyńskiej POW, który oddał życie za wolność ojczyzny .

Na zakończenie uroczystości, w pełnym skupieniu i zadumie obejrzeliśmy krótki film dokumentalny, zatytułowany „Romeo i Julia z Łomży”, opowiadający o poświęceniu, śmierci oraz wielkiej i tragicznej w skutkach miłości naszego lokalnego bohatera.

To była piękna i ważna dla całej naszej społeczności szkolnej lekcja historii.

akun pro thailand